Spotify’ın Çok Bilinmeyen İki Özelliği

Bu ay 14. yaşını kutlayacak olan Spotify, müzik dinleme şeklimizi değiştirdiği gibi yeni müzikler keşfetmemizi de kolaylaştırdı. İşte sizler için müzik keşiflerinizi daha da kolaylaştıracak “gelişmiş arama” ve hem pil tasarrufu hem güzel bir uyku sağlayacak “Otomatik Kapatma” özelliği

Gelişmiş arama

Arama EtiketiÖrnekAçıklama
year:year:1989
year:1989-1992
Belirli bir yıla ait müzikleri gösterir. Ayrıca bir yıl aralığı da girebilirsin.
genre:genre:rockAnahtar kelimelerle eşleşen türdeki müzikleri gösterir.
label:label:dominoAnahtar kelimeyle eşleşen yapımcı şirkete ait müzikleri gösterir.

Spotify‘ın halihazırda sezgisel arama ve sıralama özellikleri oldukça gelişmiş olsa da daha detaylı aramalar yapabilmek mümkün. Örneğin “Barış Manço” araması yapıyoruz. Yalnızca 1989 yılındaki albümlerini ve şarkılarını listelemek istiyoruz. O halde aramamızın sonuna “Year:1989” eklememiz yeterli olacaktır. Yani aramamız “Barış Manço Year:1989” şeklinde olacak. Eğer iki yıl arasında çıkmış olan albümleri ve şarkıları listelemek istersek aramamızın sonuna “Year:1989-1992” eklememiz yeterli olacaktır. Sistem bize 1989-1992 yılları arasında çıkmış olan albümleri ve şarkıları listeleyecektir.

Pil tasarrufu sağlayacak “Otomatik Kapatma” özelliği

Müzik dinleyerek uyumayı sevenler için oldukça kullanışlı bir özellik. Çalmakta olan şarkıya geldikten sonra sağ üstteki menüye dokunduğunuzda karşınıza çıkacak olan “Otomatik kapatma” ile Spotify‘ın istediğiniz zaman durmasını sağlayabilirsiniz.